Etiketler:

Ramat.Altın.İstanbul.İstanbul Ramat.kuyumcu.

Kuyumcu Ramat.Ramatcılar.Ramatcılık.Ramatcılar.

CİLA RAMATI

 

CİLA SUYU RAMATI

 

PATLATMA SUYU RAMATI

 

ZIMPARA RAMATI

 

TAMİR RAMATI

 

TAMBUR RAMATI

 

OCAK RAMATI

 

YER RAMATI

 

ÇÖP RAMATI

 

LAVABO RAMATI

 

KALEM RAMATI

 

TEZGAH RAMATI

 

CEVİZ KABUĞU

 

OTEK

 

 

 

FAYDALI BİLGİLER

1- Öncelikle makinelerin sisteminin çok sağlıklı olması gerekir. Makine bakımları 6 aydan 6 aya mutlaka yapılmalı, cila makinelerinde emiş her hafta kontrol edilmelidir.

2- Atölyenin tüm zemine ızgara döşenmelidir. (Bu işlem yere düşecek madenin ayakkabının altına yapışmaması için yapılır.)

 3- Cila makinelerinin yanında mutlaka en az iki adet kova bulunmalıdır. Çalışanlar tezgahtan kalkarken ellerini önce sabunlu suyla, sonra da duru su ile yıkamalıdır. Bu işlemle kovalarda biriken suları bir varile doldurup şapla çökeltmek gerekir. Çökeltilen su içme suyu gibi (berrak) olduktan sonra, varilin içindeki suyun berrak olan bölümü atılarak alta çöken tortulu bölüm biriktirilmelidir.

 

YER VE OCAK RAMATLARI

Yer ve Ocak Ramatlarının elektrikli süpürge ile toplanması, daha fazla ramat alınmasını sağlar

 

PATLATMA SULARI NASIL TOPLANIR

Patlatma işleminin son derece dikkatle yapılması ve bir damla suyun dahi dışarıya akmaması gerekiyor. Bu işlemde biriken sular gene bir varilde toplanıp ramatçıya teslim edilmeli ya da teslimden önce kostik ve alüminyumla çökeltmelidir. Bu konuda yapılan yanlış uygulamalar her yıl yüzlerce gr. altının yok olmasına sebeb olmaktadır.